معیارهای اساسی در انتخاب شامپو برای موهای مختلف

شامپو

معیارهای اساسی در انتخاب شامپو برای موهای مختلف

موی سر یکی از زیبایی های ظاهری انسان است و تمیز و زیبا جلوه دادن مو یکی از مواردی است که اکثریت مردم به آن اهمیت می دهند. راه های مختلفی برای تقویت مو و درخشندگی مو وجود دارد و همچنین بیماری های مربوط به مو از جمله شکنندگی، ریزش، شوره و … از جمله مواردی است که خانم ها و آقایان را نگران می کند. شامپوها در اصل برای از بین بردن آلودگی و چربی اضافه مو و سر هتند و شامپوی مناسب یکی از مواردی است که با استفاده از آن می توانید موهایتان را تقویت کرده و از ریزش و سایر بیماری های مربوط به مو جلوگیری کنید.

شامپو

تشخیص نوع مو

افراد مختلف با توجه به مسائل ارثی، منطقه جغرافیایی و عوامل دیگر دارای نوع موهای متفاوتی هستند. برای مثال معمولا آقایان نسبت به خانم ها به طور متوسط موهای چرب تری دارند و این موضوع به دلیل مسائل هورمونی آقایان می باشد.

به طور معمول انواع موها شامل موی چرب، خشک، معمولی و مختلط می باشد و اینکه افراد در رابطه با نوع موهای خود بدانند در انتخاب شامپوی مناسب نقش اصلی را دارد. برای انواع موهای مختلف شامپوهای بسیار خوبی در بازار وجود دارد که شما می توانید با در نظر گرفتن چند عامل مختلف اقدام به انتخاب شامپو مناسب برای موهایتان کنید.

انتخاب شامپو بایستی بر اساس نوع پوست سر و جنس موها باشد.

برای اینکه بتوانید نوع موهایتان را تشخیص دهید بایستی به کف سرتان دقت کنید چرا که نوع موها در واقع به وضعیت پوست کف سر  بستگی دارد. در صورتیکه کف سرتان سریعا چربی می گیرد موهایتان جزو دسته موی چرب قرار می گیرد و در صورتیکه چنین حالتی ندارید و احساس خشکی و شکنندگی زیادی هم در موهایتان نمی کنید در دسته موهای معمولی قرار می گیرید.

انتخاب شامپو بر اساس نوع موی سر

انتخاب شامپو برای موی چرب

موی مختلط در واقع نوعی از موی چرب است، معمولا افرادی که موهای خیلی بلندی دارند و یا کسانی که مکررا از دستگاه هایی همچون سشوار، اتوی مو و… استفاده می کنند دچار مشکل موی مختلط می شوند. کف سر این افراد چرب بوده اما ساقه مو همیشه خشک و شکننده است و در انتخاب شامپو و سایر نگهداری های مربوط به موهای مختلط نیز بایستی توجه خاصی وجود داشته باشد.

شامپو

پس از اینکه درباره نوع مو مطمئن شدید می توانید در رابطه با شامپوهای متناسب با جنس موهایتان تحقیق کرده و در نهایت یک شامپوی مناسب برای شستشوی موی چرب، خشک یا معمولی انتخاب کنید.

افرادی که سلامت موهایشان در اثر استفاده بیش از حد از مواد آرایشی و رنگ مو و همچنین دستگاه های برقی تا حد زیادی از بین رفته است طبیعتا نمی توانند این موضوع را با شامپو کنترل کنند و بهتر است موهایشان را تاقسمتی که آسیب بیشتری دیده است کوتاه کنند و اجازه دهند تا موی جدید و سالم جایگزین شود.

موهای مرده قابل احیا نیستند و در صورتیکه موهایتان در اثر استفاده از مواد شیمیایی سوخته اند بهتر است بخش مورد نظر را کوتاه کنید تا موهای جدید جای آن ها را بگیرند.

افرادی که دارای موهای مختلط هستند بهتر است برای شستن کف سر از شامپوی مناسب موی چرب استفاده کنند و برای ساقه مو نیز از نرم کننده ها و آبرسان ها بهره ببرند.

توصیه می کنیم که برای شستن موها حتما از شامپو استفاده کنید و برای تمیز کردن موها از صابون استفاده نکنید چرا که ترکیب صابون با املاح حاوی کلسیم، باعث ایجاد رسوب روی ساقه و تیره شدن رنگ مو می شود.

شست وشوی سر

نحوه صحیح شستن موها

طرز شانه زدن و شستن موها یکی از عواملی است که اهمیت بسیاری دارد اما چندان به آن توجه نمی شود. این موضوع تاثیر زیادی بر تحریک ساقه و در نتیجه ریشه موها و میزان ترشح غدد چربی و همچنین ریزش و کنده شدن موها می شود. نکات مهم در رابطه با نحوه شستن و شانه زدن موها عبارتند از:

  • شانه زدن مو قبل از شستن موها باعث می شود که پس از استحمام موهایتان به هم گره نخورد. البته حتما باید این کار را قبل از خیس کردن مو انجام دهید. به هیچ وجه در زمانی که موهایتان خیس است و در حمام هستید مو را شانه نکنید چرا که به دلیل گرما و رطوبت موجود ریشه های مو سست تر شده و در اثر شانه زدن موهای بیشتری از سر کنده می شوند.
  • در شستشوی مو به هیچ وجه از آب داغ استفاده نکنید، آب داغ ریشه های مو را سست تر کرده و مشکلاتی همچون ریزش، اختلال در غدد چربی و شوره سر ایجاد می کند.
  • قبل از شامپو زدن موهایتان را با آب ولرم آبکشی کنید، ابتدا شامپو را کف دستتان ریخته و کمی در دستتان مالش دهید سپس با دست های کفی تان سر خود را آهسته ماساژ دهید.
  • شامپو را تا جایی که کف آن تمام موها و پوست سرتان را بپوشاند بر روی سر ماساژ دهید تا کثیفی مو به طور کامل از بین برود و مواد مغذی جذب پوست و ساقه شوند. همچنین از چنگ زدن و محکم ماساژ دادن موها به شدت خودداری کنید.
  • در صورتیکه احساس می کنید با یک بار شستن چربی موهایتان به طور کامل از بین نرفته است یک بار دیگر شامپو زدن را تکرار کنید و در نهایت موهایتان را کاملا آبکشی کنید، به طوریکه اصلا مایع شامپو بین موهایتان باقی نماند.
پیگیری سفارش
لیست مقایسه